SHARE

Below is a breakdown of Southern Indiana primary voting by county

Crawford County

Auditor

(R) Christian Howell 1179

(D) Roxanne Jones Morgan 632

Recorder

R Jessica Villegas Bowman 1,093

D Tammy Patton Procter 694

Sheriff

Jeff Howell 712 – winner

Tim Wilkerson 338

Jerome M (Jerry) Byerly 328

Jerry B Johnson 214

Alfred “Alf” Bland 43

Charles W Wright 8

Martha S. Wright 8

D Shawn Scott 732 – winner

Assessor

Michael A Carlisle Sr. 1043

D Heidi A Morris 583

Commissioner District 1

R Daniel Crecelius 1166

R Daniel G Crecelius 1166

D Richard “Rick” Grider 713

Commissioner District 2

D Russell Hall 819

D Kim H. Hawkins 806

D Lori Potter 608

County Council District 1

R Lucas Stroud 267

D Kevin J. Batman – 91

D Samuel R “Sam” Taylor – 91

County Council District 2

R Mark Stevens 306

D Diana Conrad 175

County Council District 3

R Doug Byrum 259

D Dale Roll 153

D Douglas H McClain 147

County Council District 4

RChad L. Riddle 237

R Jeffrey Mitchell 124

CLARK COUNTY

Auditor

D Nancy Stemler Shepherd 5,635

R Danny Yost 4,749

Recorder

D Lincoln D Crum 2375

D Jeff Frey 2152

D Chastity Glowaski

R Terry E Conway 2653

R Laura Love 1847

R Kevin Weiz 1122

Sheriff

R Jamey J Noel – 5660

D Dwight T Ingle 5284

Assessor

R Butch Love 4608

D Carol J Moon 3878

D Corrie Barkman 1952

Commissioner District 3

R Bryan Glover 4649

Council District 1

D Barbara C Hollis 1323

D Larry Jordan Jr 677

Council District 2

R James Bubba Disponett 944

D Janne Newland 1246

Council District 3

R Brittney Ferree 1389

D Heidi Cade Sellers 1092

Council District 4

R Steve Doherty 1520

D Joe Renck Jr 1414

FLOYD COUNTY

Auditor

D Maury Goldberg 4151

R Scott Clark 2225

R Amanda M Pahmeier 1622

Sheriff

D Darrell W Mills 4326

R Frank Loop 3454

R Tony Lehman 948

Assessor

D Trish Badger-Byrd 4358

County Commissioner District 1

D Jason Applegate 2944

D Lamicra M Martin 1697

R Shawn Carruthers 3613

Council District 1

D Tom Pickett 1159

Council District 2

D Sara Downs 1077

R Adam Roberts 828

R Cam Wright 274

Council District 3

D Brian A Brewer 1019

R Danny Short 815

Council District 4

D Ashley Hentz 910

R Denise Konkle 1187

HARRISON COUNTY

Auditor

R Chad A Shireman 4282

D No Candidate

Sheriff

R Nick Smith 2848

R Steve Priest 2672

D Bradley D Shepherd 1417

D Jim Slucher 474

Treasurer

D – Leisa J Emily 1764

R – Debra S Dones 4244

Assessor

R Lorena A (Rena) Stepro 3100

R Barbara B Best 2078

D – No Candidate

County Commissioner District 3

R James A Heitkemper 2700

R James G Klintstiver 2227

D – Terry L Miller 1840

County Council District 1

R Kyle S Nix 798

R Phil A Smith 377

County Council District 2

R Ross Schulz 909

D Frederick (Fred) Naegele 449

County Council District 3

R Holli Baker Castetter 920

R Tony Myers 516

D Carl L Mathes 409

County Council District 4

R Taylor P Johnson 461

R David W Wallace 432

R Bradley F Wiseman 630

D Joshua G Ronau 367