Three local offices contested races for spring primary

Three local offices contested races for spring primary

8
0
SHARE

Friday, Feb. 7 was the deadline to file to run for election in the May Primary and has set the scene for races within the run for party nomination of three major public offices.

There will be a three-way race for the GOP nomination and a two-way race for Democratic nomination for sheriff. Danny Libka, Roy Overshiner are all seeking the Republican nod to seek the office in November. Salem Mayor David Bower and Chief Deputy Sheriff Roger Newlon will vie for the Democratic support for the fall election.

gp_primary_elections

Also, there is a two-way race for County Assessor. Incumbent Jason Cockerill will face Bob Hoar for the GOP support to run in the fall. There is no Democrat candidate for the spring primary.

The Washington County Commissioner, District 2 race has four Republican candidates seeking the party nomination — Mark Boling, Phil McIntyre, Preston Shell are running against incumbent John Fultz.

All races and offices are listed below for the Washington County Ballot, which will be voted on Tuesday, May 6.

US Congress 9th District

  • (R) Teaparty Trent Feuerbach
  • (R) Kathy Lowe Heil
  • (R) Mark G. Jones
  • (R) Todd Young
  • (D) Bill Bailey
  • (D) James R. McClure Jr.
  • (D) J.S. Miller
  • (D) William Joseph (Billy) Thomas

State Senate Dist. #47

  •  (R) Erin Houchin
  • (R) Harris Lloyd (Tad) Whitis
  • (D) Richard D. Young Jr.

State Representative Dist. #73

  •  (R) Steve Davisson
  • (D) Douglas C. Leatherbury

Prosecuting Attorney

  • (R) Dustin Houchin
  • (D) No candidate filed.

County Auditor

  • (R) Randall (Randy) Bills
  • (D) Claude C. Combs

County Recorder

  • (R) Kyra L. Stephenson
  • (D) No candidate filed.

County Sheriff

  • (R) Danny R. Libka
  •  (R) Roy Overshiner
  • (R) John P. Revels
  • (D) David Bower
  •  (D) Roger Newlon

County Assessor

  • (R) Jason Cockerill
  • (R) Robert Hoar
  • (D) No candidate filed.

County Commissioner Dist. #2

  • (R) Mark Boling
  • (R) John D. Fultz
  •  (R) Phil McIntyre
  • (R) Preston Shell
  • (D) Tom Day

County Council Member Dist. #1

Voting Precincts: (Salem-1, Salem-2, Salem-3, Salem-4 & Wash-1)

  • (R) Benjamin F. (Ben) Bowling Jr.
  • (D) Jody D. Smedley

County Council Member Dist. #2

Voting Precincts: (Jackson, Pierce, Posey & Wash.-2)

  • (R) No candidate filed.
  • (D) Teresa Pittman

County Council Member Dist. #3

Voting Precincts: (Brown-Howard-Jefferson-Madison-Monroe-Vernon-And Wash. 3)

  • (R) David L. Hoar
  • (D) Johnnie Mac Holsapple

County Council Member Dist. #4

Voting Precincts: (Gibson, Franklin, Polk and Wash-4)

  • (R) Frank Nobles
  • (D) Karen Wischmeier

 

Township Trustee

Brown Township

  • (R) Sharon Roberts
  • (D) Meghan Combs

 

Township Board Member

Brown Township

  • (R) Randy Roberts
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Gary D. Chastain
  • (D) Thomas Guthrie
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Franklin Township

  • (R) No candidate filed.
  • (D) Steven L. Anderson

 

Township Board Member

Franklin Township

  • (R) Scott Applegate
  • (R) R. V. Meadors
  • (R) David Mount
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Gibson Township

  • (R) David A. Weaver
  • (D) No candidate filed.

Township Board Member

Gibson Township

  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Dorothy J. Fleenor
  • (D) Steve B. Fleenor
  • (D) Steve Johnson

Township Trustee

Howard Township

  •  (R) No candidate filed.
  • (D) Kathleen M. Zelivetz

Township Board Member

Howard Township

  • (R) David J. Adkins
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Earlene Silverthorn
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Jackson Township

  •  (R) Pamela J. Blair
  • (R) Matthew Incantalupo
  • (D) William R. (Bill) Yates

Township Board Member

Jackson Township

  • (R) Wm. Craig Martin
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Jefferson Township

  • (R) No candidate filed.
  • (D) Charlotte J. Thompson

Township Board Member

Jefferson Township

  • (R) Shannon Sullivan
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Madison Township

  • (R) No candidate filed.
  • (D) Lee Badger

 

Township Board Member

Madison Township

  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Patricia Keator
  • (D) Tammy S. McIntyre Worley
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Monroe Township

  • (R) Susan Boling
  • (D) No candidate filed.

Township Board Member

Monroe Township

  • (R) Roba Boling
  • (R) Ruth Gay
  • (R) Kay Mills
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Pierce Township

  •  (R) Dennis R. Fleming Sr.
  •  (D) No candidate filed.

Township Board Member

Pierce Township

  • (R) Christina K. Denny
  • (R) Stephanie L. Sullivan Farler
  • (R) Scott K. Miller
  • (R) Stephen Purlee
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Polk Township

  • (R) Clair Sullivan Jr.
  • (D) No candidate filed

Township Board Member

Polk Township

  • (R) Geneva Bagshaw
  • (R) Jeremy Souder
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Roger D. Rickard
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

Township Trustee

Posey Township

  • (R) Ken Armstrong
  • (D) Michael Dohoney

Township Board Member

Posey Township

  •  (R) Beth Armstrong
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) Melissa Farmer
  • (D) Gladys L. Osborne
  • (D) Gary L. Roll Jr.

Township Trustee

Vernon Township

  • (R) No candidate filed.
  • (D) Keith Guthrie

Township Board Member

Vernon Township

  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (R) No candidate filed.
  • (D) David A. Routh
  • (D) Edgar E. Williams
  •  (D) Tommy L. Green

Township Trustee

Washington Township

  • (R) Brice Robinson
  • (D) No candidate filed.

Township Board Member

Washington Township

  • (R) Marvin L. Clark
  • (R) D. Jack Mahuron
  • (R) Norman Souder
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

 Precinct Committeeman –Democratic Party

  • Brown        No candidate filed.
  • Franklin      No candidate filed.
  • Gibson       Dorothy J. Fleenor
  • Howard     No candidate filed.
  • Jackson     No candidate filed.
  • Jefferson   No candidate filed.
  • Madison    No candidate filed.
  • Monroe      No candidate filed.
  • E. Pierce
  • W. Pierce   Teresa Pittman
  • Polk            No candidate filed.
  • Posey        Michael Dohoney
  • Vernon       Keith Guthrie
  • Wash.1                No candidate filed.
  • Wash. 2               No candidate filed.
  • Wash. 3               No candidate filed.
  • Wash. 4               Cynthia L. Winkler
  • Salem 1               Judy K. Chastain
  • Salem 2               Mary E. Mead
  • Salem 3               Nancy Walton
  • Salem 4               Troy Merry

State Convention Delegate – Democratic

(All At Large – 8 seats + 1 automatic bid for County Chairman)

  • Shirley Batt
  • Keith Guthrie
  • Nancy Walton
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.
  • (D) No candidate filed.

 State Convention Delegate – Republican (9 seats total)

At Large

  • Ken Armstrong
  • LuAnn Armstrong
  • Randall (Randy) Bills
  • Jason Cockerill
  • Dustin Houchin
  • Erin Houchin
  • John W. Mead

Dist. 1

  • No candidate filed.
  • No candidate filed.

Dist. 2

  • John D. Fultz
  • D. Jack Mahuron

Dist. 3

  • gp_primary_electionsNathan W. Bills