4H Horse and Pony Show Results

4H Horse and Pony Show Results

7
0
SHARE

The Washington County Fair events kicked off on Thursday June 12 at the show arena.

DSC_7376 (800x530) DSC_7380 (800x530) DSC_7382 (530x800)

Here are the results:

Thursday Show English and Contesting

1. English Horses all ages
1. Clarie Dailey
2. Natalie Luce
3. Abby Corbin

Grand Champion English Horse
Claire Dailey
Reserve Grand Champion English Horse
Natalie Luce

English/Saddle Type Showmanship SR.
1. Claire Dailey
2. Abby Corbin

English/Saddle Type Showmanship JR
1. Natalie Luce

3. No entries

Hunt Seat Pleasure Jr and Sr
1. Claire Dailey

5. No entires

Hunt Seat Equiation Jr and Sr
1. Claire Dailey
2. Abby Corbin

Gaited English Pleasure
1. Abby Corbin

Hunter Hack Sr
1. Abby Corbin

Jr. Barrels
1. Alexis Lyles – Wrangler
2. Khia Stout – Cactus
3. Kara Hopkins – Chili
4. Kara Hopkins – KC
5. Kara Hopkins – Arty
6. Brice Robbins – Jetta
7. Mackenzie Robbins- Wrapped In Gold

Sr. Barrels
1. Mikaela Robbins – Karma
2. Garrett Persinger – Grace
3. Jordan Gray – Rubbi

Jr. Flags
1. Alexis Lyles – Wrangler
2. Khia Stout – Cactus
3. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold

Sr Flags
1. Garrett Persinger – Grace

Jr Pole Bending
1. Alexis Lyles – Wrangler
2. Kara Hopkins – Chili
3. Brice Robbins – Jetta
4. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold

Sr Pole Bending
1. Jordan Gray – Rubbi
2. Garrett Persinger – Grace

Jr Keyhole
1. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold
2. Brice Robbins – Jetta

Sr Keyhole
1. Jordan Gray – Rubbi
2. Garrett Persinger – Grace

Saturday Western and Halter Show

1. Western Mares Under 56″ all ages
1. Kara Hopkins – Chili
2. Brice Robbins – Jett

Western Mares 56″ and over, under 5
1. Ashley Wright – Jewel

Western Mares 56″ and over, 5 years and over
1. Audrey Magner – Candy
2. Jordan Gray – Rubbi
3. Garrett Magner – Heidi
4. Garrett Persinger – Grace
5. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold
6. Abby Corbin – Stormy
7. Elizabeth Chastian – Sugar
8. Kara Hopkins – KC
9. Alexes Speigelhalder – Georgia
10. Mikaela Robbins – Karma
11. Alexandria Chastain – COCO

Grand Champion Mare
Ashley Wright – Jewel

Reserve Grand Champion Mare
Audrey Magner – Candy

4. Western Geldings under 56″ all ages
1. Alaura Hutchinson – Rockie

5. No entires

6. Western Geldings 56″ and Over, 5 years and over
1. Ashley Wright – Skeeter
2. Kara Hopkins – Arty
3. Alexis Lyles – Wrangler
4. Heather Phillips – Gunner
5. Lakin Jarrel – Brig
6. Mikaela Robbins – Rodger
7. Natalie Luce – Jack

Grand Champion Gelding
Alaura Hutchinson – Rockie

Reserve Grand Champion Gelding
Ashley Wright – Skeeter

Mini Showmanship
1. Andrew Chastain – Coco

Jr Showmanship
1. Garrett Magner – Heidi
2. Kara Hopkins – Arty
3. Alexis Lyles – Wrangler
4. Alexandria Chastain – Coco
5. Alaura Hutchinson – Rockie
6. Alexes Speigelhalder – Georgia
7. Natalie Luce – Jack
8. Elizabeth Chastain – Sugar
9. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold
10. Lakin Jarrel – Brig
11. Brice Robbins – Jetta

Sr Showmanship
1. Audrey Magner – Heidi
2. Garrett Persinger – Grace
3. Jordan Gray – Rubbi
4. Abby Corbin – Stormy
5. Mikaela Robbins – Karma

Mini Western Pleasure
1. Andrew Chastain – Coco

Jr and Sr Western Pleasure Walk/Trot
Juniors
1. Kara Hopkins – Arty
2. Lakin Jarrel – Brig
3. Alexis Lyles – Chester
4. Elizabeth Chastain – Oreo
5. Brice Robbins – Jetta

Seniors
1. Abby Corbin – Stormy

Jr Western Pleasure
1. Garrett Magner – Heidi
2. Alexis Lyles – Wrangler
3. Alexandria Chastain – Sugar
4. Alexes Speigelhalder – Georgia
5. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold
6. Kara Hopkins – Chili

Sr Western Pleasure
1. Audrey Magner – Candy
2. Jordan Gray – Rubbi
3. Mikaela Robbins – Rodger
4. Garrett Persinger – Grace
5. Ashley Wright – Skeeter

Gaited Western Pleasure
1. Abby Corbin – Mandi

Jr. and Sr. Western Pleausre Walk/ Trot
Junior
1. Alexis Lyles – Chester
2. Kara Hopkins – Arty
3. Lakin Jarrel – Brig
4. Brice Robbins – Jetta
5. Elizabeth Chastain – Oreo

Senior
1. Abby Corbin – Stormy

Jr Western Horsemanship
1. Alexis Speigelhalder – Georgia
2. Alexis Lyles – Wrangler
3. Mackenzie Robbins – Wrapped In Gold
4. Alexandria Chastain – Sugar

Sr Western Horsemanship
1. Audrey Magner – Heidi
2. Jordan Gray – Rubbi
3. Abby Corbin – Mandi
4. Mikaela Robbins – Rodger
5. Ashley Wright – Skeeter
6. Garrett Persinger – Grace

Mini Trail
1. Andrew Chastain – Coco

Jr and Sr Walk/Trot Trail
Junior
1. Alexis Lyles – Chester

Senior
1. Abby Corbin – Stormy

Jr Trail
1. Alexis Lyles – Wrangler

Sr Trail
1. Audrey Magner – Heidi
2. Audrey Magner – Candy
3. Abby Corbin – Mandi
4. Mikaela Robbins – Rodger
5. Ashley Wright – Skeeter
6. Jordan Gray – Rubbi

Jr Western Ridding
1. Alexis Lyles – Wrangler

Sr Western Ridding
1. Abby Corbin – Mandi

Jr Reining
1. Alexis Lyles – Wrangler

Sr Reining
1. Audrey Magner – Heidi
2. Abby Corbin – Mandi

Jones High Point Traveling Tophy – Alexis Lyles
Stephnson High Point Traveling Trophy – Audrey Magner
Gaited High Point – Abby Corbin
Walk/Trot Jr. High Point (tie) Alexis Lyles and Kara Hopkins
Western High Point Sr. – Audrey Magner
Western High Point Jr. – Alexis Lyles
English High Point Jr. – Natalie Luce
English High Point Sr. – Claire Dailey
Sr. Contesting High Point – Garrett Persinger
Jr. Contesting High Point – Alexis Lyles
Oliver Wilson Memorial High Point Traveling Trophy – Jordan Gray
Most Improved Junior
-Brice Robbins
-Kara Hopkins
Most Improved Senior
-Claire Dailey
-Heather Phillips
 Charlie Riggs Memorial Spirt of 4-H Traveling Trophy
Abby Corbin
Helsel Horsemanship Award – Abby Corbin
Rookie of the Year – Lakin Jarrel